Wczorajszy dzień by wyjątkowo pracowity. Niby miałam urlop, ale i tak się napracowałam. Oczywiście w kuchni… Zbliżają się święta, więc trzeba zacząć pomału przygotowania. Pierogi już zrobiłam. Zmodyfikowałam trochę przepis, z którego korzystałam w zeszłym roku (znajdziecie go m.in. tutaj). Ciasto było to samo (przepis zaczerpnięty z książki „Kuchnia polska” pod redakcją M.M. Kastelik s. 50 (z przepisu Pierogi z mięsem)), ale farsz już trochę inny.
Pierogi z kapustą i grzybami
Przygotuj nóż i deskę do krojenia, garnek, brytfannę, łyżkę, sitka, miski (w tym jedną bardzo dużą), szklankę, wałek do ciasta, stolnicę lub inną płaską powierzchnię (np. stół), łyżeczkę.
Przygotuj składniki:
Farsz:
Ciasto:
Farsz:
- 500 – 600 g kiszonej kapusty,
- opakowanie mrożonych podgrzybków,
- sporą garść grzybów suszonych,
- dużą cebulę,
- 1 – 2 jajka,
- sól,
- pieprz,
- 1 - 2 listki laurowe,
- 3-4 ziarenka ziela angielskiego,
- olej lub masło.
- 0,5 kg mąki,
- 1 szklankę ciepłej wody,
- 1 jajko,
- szczyptę soli,
- mąkę do podsypywania.
Przygotowanie pierogów zacznij od lekkiego odciśnięcia kapusty z nadmiaru soku. Odciśniętą kapustę pokrój na mniejsze kawałki. Suszone grzyby namocz i razem z podgrzybkami ugotuj w wodzie, w której się moczyły. Gdy będą miękkie, pokrój je na małe kawałki. Cebulę obierz z łupin i posiekaj. Jajka sparz.
Gdy pieczarki będą się dusić, przełóż kapustę do garnka, zalej wodą i gotuj na małym ogniu. Gdy się zagotuje, posmakuj kapustę. Jeżeli będzie za kwaśna odlej wodę, w której się gotowała, zalej ją świeżą wodą i gotuj dalej. W razie potrzeby czynności te powtórz. Do garnka dodaj listki laurowe i ziele angielskie. Ugotowaną kapustę przełóż na sitko i odstaw do odcieknięcia.
W brytfannie (lub na dużej patelni) rozgrzej olej lub masło. Podsmaż na nim cebulę. Następnie dodaj grzyby i oprósz je solą oraz pieprzem. Całość duś na wolnym ogniu przez chwilę.
Następnie dodaj do grzybów ugotowaną kapustę. Całość dopraw ponownie solą i pieprzem i, mieszając, smaż przez chwilę. Na koniec wbij do kapusty jajka, dokładnie wymieszaj i smaż jeszcze chwilę. W razie potrzeby dopraw ponownie. Gotowe nadzienie przełóż do sitka lub miski, aby ostygło.
Gdy kapusta z grzybami będzie stygła, zabierz się za przygotowanie ciasta. Jajko sparz, a mąkę przesiej. Na stolnicę wysyp mąkę i dodaj do niej szczyptę soli. W powstałym kopczyku zrób zagłębienie, w które wbij jajko oraz wlej ciepłą wodę. Ciasto wyrabiaj dłońmi do momentu dokładnego połączenia się składników i uzyskania odpowiedniej konsystencji. Ciasto na pierogi powinno być przede wszystkim elastyczne. Nie może być także zbyt twarde. Wymaga także kilku - kilkunastu minut wyrabiania. Gdy zauważysz, że jego konsystencja nie jest zadowalająca możesz dodać mąki lub wody.
Wyrobione ciasto podziel na dwie lub więcej części. Stolnicę lub inną płaską powierzchnię (np. stół) oprósz mąką i cienko rozwałkuj na nim porcję ciasta. Za pomocą szklanki wykrawaj z niego krążki, resztki ciasta zagnieć ponownie. Na każdym krążku połóż około 1 łyżeczki nadzienia, a następnie sklej brzegi pieroga. Czynności te powtarzaj do wyczerpania ciasta i farszu.
Tak przygotowane pierogi ugotuj w osolonym wrzątku. Gorące podawaj z ulubionymi dodatkami. Wybornie smakują także obsmażone po ugotowaniu. Pierogi możesz także zamrozić od razu po zlepieniu. Pamiętaj jednak, aby najpierw zamrozić każdego z osobna, gdyż inaczej się posklejają.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz