niedziela, 9 kwietnia 2017

Wielkanoc 2017: Szynka w galarecie

Cześć

Wielkanoc to dla mnie święta, które oprócz jajek, białej kiełbasy i sernika kojarzą mi się także z różnego typu galaretami. Alternatywą dla tradycyjnych nóżek w galarecie (i to zdecydowanie szybszą alternatywą, jest szynka w galarecie.

Szynka w galarecie

Przygotuj garnek, nóż i deskę do krojenia, łyżkę, dekoracyjną miskę lub formę do pieczenia babki, kubek, ewentualnie płaski talerz lub półmisek.
Przygotuj składniki:
  • ½ kg szynki (gotowanej, konserwowej lub dowolnej ulubionej),
  • 1-2 marchewki,
  • kilka ziarenek ziela angielskiego,
  • 1-2 liski laurowe,
  • kilka ziarenek pieprzu czarnego,
  • ok. ½ l bulionu warzywnego lub drobiowego (może być z kostki),
  • żelatynę spożywczą.
Szynkę obierz ze skórki (wyjątkiem jest szynka konserwowa, która nie ma skórki pozostałej po wędzeniu) i pokrój ją w kostkę. Marchew ugotuj do miękkości, wystudź, obierz ze skórki i pokrój je w kostkę. Żelatynę (użyj ilości zgodnej z zaleceniami jej producenta) wsyp do kubka i zalej niewielką ilością zimnej wody. Żelatynę wymieszaj i odstaw do napęcznienia. Do garnka wlej bulion. Dodaj do niego ziele angielskie, ziarenka pieprzu i listki laurowe. Całość zagotuj i zdejmij z ognia. Do wrzącego, ale już nie gotującego się bulionu, dodaj żelatynę i dokładnie ją rozmieszaj. Bulion odstaw do przestygnięcia. W misce lub formie na babkę rozłóż warstwami szynkę i marchewkę. Zalej je przestudzonym bulionem z żelatyną. Całość odstaw do całkowitego zastygnięcia.
Jeśli używasz formy do pieczenia babek, przed podaniem wyjmij galaretkę z formy i przełóż ją na talerz lub półmisek. Formę możesz na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie, aby ułatwić sobie wyjęcie szynki w galarecie.
Jak widać na powyższym zdjęciu do przygotowania szynki w galarecie wykorzystałam formę do pieczenia babek. Niestety wykorzystałam typową metalową formę i miałam problemy z wyciągnięciem gotowej galarety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz