Dzisiaj będzie przepis na bardzo smaczną zupę. Kapuśniak (my z babcią i z mamą na taką zupę mówiłyśmy kapuśniak, a tata zawsze na kapuśniak ze świeżej kapusty mówił parzybroda) wszystkim tak zasmakował, że na pewno na stałe zagości na naszym stole. Chociaż nie dodałam mięsa i przygotowałam zupę na bulionie drobiowym, to i tak kapuśniak wyszedł gęsty i pożywny. Jak zobaczycie na poniższym zdjęciu w porcji dla siebie pominęłam natkę pietruszki, bo akurat za nią specjalnie nie przepadam (dużo bardziej lubię gotowany korzeń pietruszki).
Oryginalną wersję tego przepisu znajdziecie na blogu wszystko-smaczne.pl.
Kapuśniak ze świeżej kapusty z kiełbasą (Parzybroda z kiełbasą)
Przygotuj miski, garnek, nóż i deskę do krojenia, łyżkę i łyżeczkę, papierowe ręczniki, wagę kuchenną, miarkę kuchenną, patelnię, łopatkę do mieszania.
Przygotuj składniki (4 porcje):
- 25 dag mięsa wieprzowego*,
- 2 laski kiełbasy,
- 1 średnią marchew,
- 1 średnią pietruszkę,
- 3 średnie ziemniaki,
- ½ małej główki białej kapusty,
- 1 cebulę,
- 2 liście laurowe,
- 2 ziarna ziela angielskiego,
- sól,
- ½ łyżeczki kurkumy,
- 1 łyżkę oleju,
- czarny pieprz mielony,
- 1 łyżkę posiekanej natki pietruszki,
- 1,5 l wody.
Marchew i pietruszkę obierz i umyj. Marchew pokrój w półplasterki, a pietruszkę w niezbyt dużą kostkę. Kapustę umyj (możesz także zdjąć z niej wierzchnie liście) i poszatkuj. Cebulę obierz z łupinek i dość drobno posiekaj. Z kiełbasy zdejmij osłonki i pokrój ją w dość grube plasterki. Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę.
Mięso wraz z listkami laurowymi, zielem angielskim, kurkumą i niezbyt dużą ilością soli przełóż do garnka. Całość zalej wodą i gotuj na niezbyt dużym ogniu przez mniej więcej 15 minut. Po tym czasie do zupy dodaj marchewkę i pietruszkę i gotuj całość dalej przez następne 15 minut. W tym czasie obierz, umyj i pokrój w kostkę o średniej wielkości ziemniaki. Następnie do zupy dodaj kartofle i kapustę.
Na patelni rozgrzej olej. Na gorącym tłuszczu podsmaż cebulę. Kiedy cebula ładnie się zeszkli, na patelnię włóż kiełbasę. Całość wymieszaj, podsmaż i przełóż do zupy. Zupę gotuj do momentu, gdy mięso i warzywa będą miękkie. Pod koniec gotowania zupę dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Podczas gotowania pamiętaj, aby w razie potrzeby uzupełniać wygotowującą się wodę.
Uwielbiam tę zupę, idealna na jesienne chłody :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że przepis się spodobał. Nam też ta zupa bardzo smakowała. W planach jest jej szybka powtórka. :)
Usuń