Od kiedy po raz pierwszy przygotowałam uszka (przepis na uszka z grzybami znajdziecie tutaj), bardzo je polubiłam. Ostatnio przygotowałam je w wersji mięsnej. Nie wiem czy nie gotowałam ich zbyt długo, ponieważ farsz wyszedł trochę suchy. Następnym razem spróbuję do jego przygotowania dodać trochę rosołu. Poza tym wyszły bardzo smaczne.
Jak zawsze przepis na ciasto pochodzi z „Kuchnia polska” pod redakcją M.M. Kastelik (a dokładniej ze strony 50 z przepisu Pierogi z mięsem), a farsz to mój pomysł.
Uszka z mięsem
Przygotuj nóż i deskę do krojenia, garnek, łyżkę, sitka, miski (w tym jedną bardzo dużą), kieliszek, wałek do ciasta, stolnicę lub inną płaską powierzchnię (np. stół), łyżeczkę.
Przygotuj składniki:
Farsz:
Farsz:
- ½ kg mielonego mięsa wieprzowego (np. łopatki),
- 1 niedużą cebulę,
- 1 czerstwą bułkę,
- 1-2 jajka,
- bułkę tarą,
- sól,
- pieprz,
- mieloną słodką paprykę,
- ewentualnie mleko,
- ½ kg mąki,
- 1 szklankę ciepłej wody,
- 1 jajko,
- szczyptę soli,
- mąkę do podsypywania.
Zacznij od przygotowania ciasta. Jajko sparz, a mąkę przesiej. Na stolnicę wysyp mąkę i dodaj do niej szczyptę soli. W powstałym kopczyku zrób zagłębienie, w które wbij jajko oraz wlej ciepłą wodę. Ciasto wyrabiaj dłońmi do momentu dokładnego połączenia się składników i uzyskania odpowiedniej konsystencji. Ciasto na pierogi powinno być przede wszystkim elastyczne. Nie może być także zbyt twarde. Wymaga także kilku - kilkunastu minut wyrabiania. Gdy zauważysz, że jego konsystencja nie jest zadowalająca możesz dodać mąki lub wody.
Przygotuj też farsz. Cebulę obierz i drobno posiekaj. Jajka sparz. Bułkę przełóż do miseczki, zalej przegotowaną wodą lub mlekiem. Do zmielonego mięsa wbij jajko i dodaj posiekaną cebulę i namoczoną bułkę. Dosyp także tyle bułki tartej, aby mięso nabrało odpowiedniej konsystencji. Całość dopraw do smaku solą, pieprzem i mieloną papryką i dokładnie wyrób dłońmi. Jeśli jednak dodasz zbyt dużo bułki tartej i masa będzie zbyt twarda i zbita, wystarczy, że dolejesz do mielonego trochę przegotowanej wody i ponownie dobrze wymieszać.
Wyrobione ciasto podziel na dwie lub więcej części. Stolnicę lub inną płaską powierzchnię (np. stół) oprósz mąką i cienko rozwałkuj na nim porcję ciasta. Za pomocą kieliszka wykrawaj z niego krążki, resztki ciasta zagnieć ponownie. Na każdym krążku połóż niewielką ilość nadzienia, a następnie dokładnie sklej brzegi oraz przeciwległe końce tak powstałego półkola formując uszka. Czynności te powtarzaj do wyczerpania ciasta i farszu.
Tak przygotowane uszka gotuj w osolonej wodzie do miękkości. Takie uszka są doskonałym dodatkiem do barszczu.
Kasiu pysznosci
OdpowiedzUsuńMiło mi, że przepis się spodobał. :)
Usuńmięsne muszą być smaczne :)
OdpowiedzUsuńNam bardzo smakowały. :)
Usuń