W miniony weekend w mojej kuchni królowała, choć nie niepodzielnie, Smaczna Pyza, czyli Pani Iza Kulińska. Większość wypróbowywanych przeze mnie przepisów pochodziła z jej bloga (smacznapyza.blogspot.com). Wg jej receptur przygotowałam golonkę pieczoną i pomidorowe bułeczki zawijane z kiełbasą. M.in. jej przepisem kierowałam się przygotowując sałatkę ziemniaczaną. Jednak najsmaczniejsza okazała się goloneczka. Mojej rodzinie smakowała tym bardziej, że stosunkowo rzadko gości na moim stole. Przygotowując tę golonkę pominęłam sos teryjaki. Natomiast suszony czosnek zastąpiłam 1 ząbkiem świeżego, a pieprz Cayenne zastąpiłam zwykłym. I chociaż miałam tylko 1 golonkę, to zmniejszyłam ilość tylko części przypraw. Oryginalny przepis znajdziecie tutaj, poniżej natomiast moja wersja.
Golonka pieczona
Przygotuj nóż i deskę do krojenia, duży garnek, łyżkę i łyżeczkę, dość duży garnek, 2 widelce (np. z długą rączką), miarkę kuchenną, naczynie żaroodporne (ewentualnie naczynie do zapiekania lub blachę).
Przygotuj składniki:
- tylną golonkę wieprzową z kością (o wadze ok. 1 kg),
- 1-2 liście laurowe,
- 3 -4 ziarenka ziela angielskiego,
- 1 niepełną łyżka soli,
- ok. 350 ml wywaru z golonki,
- 1-2 ząbki czosnku,
- 1 łyżeczkę mielonej słodkiej papryki,
- 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu,
- 1 czubatą łyżeczkę miodu,
- 3 cebule,
- 1 - 2 marchewki,
- 1 łyżeczkę oleju.
Golonkę oczyść i w razie potrzeby opal, a następnie umyj. Mięso przełóż do garnka i zagotuj. Gdy woda zacznie się gotować i na wierzchu rosołu pojawią się szumy i różnego typu nieczystości, odlej całą zawartość ganka. Garnek przepłucz wodą i przełóż do niego opłukane mięso. Całość na powrót zalej zimną wodą. W razie konieczności czynności te powtórz. Do „ostatecznej” wody wsyp sól, dodaj listek laurowy oraz ziele angielskie i gotuj golonkę przez mniej więcej 1 godzinę. Po tym czasie garnek zdejmij z ognia i odstaw do przestygnięcia.
Gdy mięso będzie stygło, obierz i umyj marchewkę. Z łupinek obierz także czosnek i cebule. Marchewkę pokrój w grube plasterki, cebule w grube piórka, a czosnek posiekaj. Przestudzoną golonkę wyjmij na deskę i lekko natnij w kratkę jej skórę. Dno naczynia żaroodpornego posmaruj olejem. Ułóż na nim warzywa i lekko je wymieszaj. Połóż na nich golonkę. Z wody, w której gotowało się mięso, odlej ok. 350 ml. W płynnie rozpuść miód, pieprz i słodką paprykę. Taką mieszanką zalej golonkę.
Całość wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz w temperaturze 200°C. Po 30 minutach zmniejsz temperaturę do 150°C i piecz dalej do miękkości przez kolejne 2,5 godziny. Podczas pieczenia często podlewaj golonkę wytwarzającym się sosem.
Upieczoną golonkę podawaj np. z chrzanem, dowolnymi ziemniakami i kiszonymi ogórkami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz