Tak jak pisałam parę dni wcześniej, najbardziej popularne są chyba śledzie solone. Przynajmniej w moim regionie są one dużo łatwiej dostępne niż świeże śledzie. Z dzieciństwa pamiętam właśnie potrawy przygotowywane ze solonych śledzi.
Przeglądając 9 nr gazetki Gotuj z LAMAREM (Śledzie na 100 sposobów) na stornie 9 znalazłam bardzo ciekawy przepis na potrawę z solonych śledzi. Z całą pewnością kiedyś wypróbuję ten przepis.
Przeglądając 9 nr gazetki Gotuj z LAMAREM (Śledzie na 100 sposobów) na stornie 9 znalazłam bardzo ciekawy przepis na potrawę z solonych śledzi. Z całą pewnością kiedyś wypróbuję ten przepis.
Śledzie po wileńsku
Przygotuj miski, wagę kuchenną, łyżkę, nóż i deskę do krojenia, garnek, patelnię, papierowe ręczniki, półmisek lub dekoracyjny talerz, folię spożywczą lub aluminiową.
Przygotuj składniki:
- 50 dag solonych filetów śledziowych,
- wodę lub mleko do wymoczenia śledzi, Do przybrania:
- 1 ogórek kiszony,
- 1 jajko, Sos:
- 4 cebule,
- 2 dag suszonych podgrzybków lub borowików,
- 8 łyżek koncentratu pomidorowego,
- 1 wędzoną szprotkę w oleju,
- 5 łyżek oleju,
- pieprz.
Śledzie opłucz, włóż do miski i zalej wodą lub mlekiem. Śledzie mocz od kilku godzin do kilku dni kilkukrotnie zmieniając wodę (czas moczenia zależy od stopnia zasolenia śledzi oraz własnych upodobań). Dzień przed przygotowywaniem śledzi po wileńsku grzyby przełóż do miski i zalej zimną, przegotowaną wodą i odstaw na całą noc.
Namoczone grzyby wraz z wodą, w której się moczyły, przełóż do garnka i gotuj całość przez 45 minut. Po tym czasie grzyby wyjmij z wywaru, a gdy lekko ostygną drobno je posiekaj. Cebule obierz z łupinek i pokrój w dość drobną kostkę. Szprotkę rozetrzeć.
Na patelni rozgrzej olej. Na gorącym tłuszczu podsmaż cebulę, a gdy się ładnie zeszkli, na patelnię dodaj szprotkę. Całość dobrze wymieszaj i duś razem na małym ogniu, cały czas mieszając. Po 15 minutach duszenia, do cebuli dodaj koncentrat pomidorowy. Całość ponownie dokładnie wymieszaj i duś przez kolejne 7 minut. Po tym czasie na patelnię dodaj posiekane grzyby oraz wywar spod grzybów, całość dobrze wymieszaj i podsmażaj przez dalsze 5 minut. Gotowy sos dopraw do smaku pieprzem i zdejmij z ognia, aby przestygł.
Wymoczone filety śledziowe wyjmij z wody, w której się moczyły, osusz i pokrój na kawałki. Pokrojoną rybę ułóż na talerzu lub półmisku i polej przygotowanym wcześniej sosem. Całość przykryj folią i wstaw na 24 godziny do lodówki.
Następnego dnia ugotuj na twardo jajko. Gdy ostygnie obierz je ze skorupki i pokrój na plasterki. Na plasterki pokrój także ogórka. Schłodzone śledzie wyjmij z lodówki i zdejmij z nich folię. Danie udekoruj plasterkami jajka i ogórka kiszonego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz