Niedługo zacznie się lato, a wraz z nim sezon na czereśnie. Jednym ze sposobów na "przetworzenie" tych owoców jest frużelina. Oryginalną wersję poniższego przepisu znajdziecie na stronie gotujmy.pl
W poprzednich latach już kilkukrotnie robiłam taką frużelinę. Jest niezastąpiona do przygotowania ciasta, gofrów lub tortu (np. według tego przepisu na biszkoptowy przekładaniec). Do tej pory wykorzystywałam z ciemnych czereśni, więc nie musiałam dodawać dużej ilości cukru. Nie dodawałam także żelatyny. Zawsze wystarczyło dodać kartoflankę - w razie potrzeby zawsze można dodać kolejną łyżkę lub dwie (oczywiście po rozprowadzeniu w wodzie) podczas gotowania czereśni. Nawet udało mi się znaleźć zdjęcie. :)
W słoikach mam za pasteryzowane wypestkowane czereśnie, więc jestem w tej komfortowej sytuacji, że w razie potrzeby zawsze mogę przygotować kolejną porcję. :)
W słoikach mam za pasteryzowane wypestkowane czereśnie, więc jestem w tej komfortowej sytuacji, że w razie potrzeby zawsze mogę przygotować kolejną porcję. :)
Frużelina czereśniowa
Przygotuj nożyk do warzyw lub drylownicę, garnek, kubki lub małe miseczki, łyżkę, łyżeczkę, szklankę, durszlak, słoiki.
Przygotuj składniki:
- 550 - 600 g czereśni,
- 3 płaskie łyżeczki żelatyny,
- 3/4 szklanki cukru,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 2 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej,
- 2 łyżki zimnej wody,
- trochę zimnej i trochę gorącej wody rozpuszczenia żelatyny.
Słoiki umyj, wyparz wrzątkiem i wysusz. Czereśnie odszypułkuj, przełóż na durszlak i umyj pod bieżącą wodą. Następnie je wydryluj. Możesz użyć specjalnej drylownicy lub zwykłego nożyka do warzyw (wystarczy przekroić każdą czereśnię na pół i usunąć pestkę). Do kubka lub małej miseczki wlej wodę. Rozmieszaj w niej dokładnie mąkę ziemniaczaną. W drugim kubku lub miseczki wsyp żelatynę. Zalej ją niewielką ilością zimnej wody, a gdy napęcznieje dodaj do niej gorącą wodą i mieszaj do chwili, kiedy żelatyna się rozpuści.
Czereśnie przełóż do garnka. Dodaj do nich cukier i sok z cytryny. Całość wymieszaj i gotuj na wolnym ogniu do momentu, gdy pojawi się sok z owoców. Następnie stopniowo dodawaj zawiesinę z mąki ziemniaczanej i wody. Całość gotuj, mieszając, do chwili, gdy z soku czereśniowego powstanie kisiel. Czereśnie zdejmij z ognia i wymieszaj z żelatyną.
Zgadzam się. Frużelina świetna jest do gofrów :)
OdpowiedzUsuńGofry z frużeliną to moja ulubiona wersja gofrów :)
OdpowiedzUsuń