Poniższy makowiec powstał nieco przez przypadek. Chciałam upiec seromakowiec z przepisu ilki_86. I nawet się za niego zabrałam, ale okazało się, że nie mam odpowiedniego twarogu. Tak więc z seromakowca wyszedł makowiec. I to bardzo smaczny makowiec. Z czystym sumieniem mogę go wszystkim polecić. I jak pięknie pachniało w całym domu...
Makowiec na kruchym spodzie
Przygotuj mikser lub trzepaczkę, miski, szklankę, wagę kuchenna, łyżeczkę, blachę do ciasta, miarkę kuchenną, papier do pieczenia, folię spożywczą, sitko, stolnicę lub inną płaską powierzchnię, wałek do ciasta, widelec, maszynkę do zmielenia maku, 2 garnki, nóż.
Przygotuj składniki:
Spód:
- 1,5 szklanki mąki pszennej,
- 125 g masła,
- ½ szklanki cukru pudru,
- 1 łyżeczkę proszku do pieczenia,
- 2 żółtka,
- 40-50 dag maku,
- 500 ml mleka,
- 4 białka,
- 1 szklankę cukru (w zależności od słodkości jabłek może być go więcej lub mniej),
- 1 szklankę prażonych jabłek ze słoika,
- 4 łyżki kaszy manny lub bułki tartej,
- szczyptę soli,
- kilka kropel aromatu migdałowego.
Zacznij od przygotowania spodu. Masło pokrój na mniejsze kawałki. Mąkę, cukier i proszek do pieczenia przesiej na stolnicę. W powstałym kopczyku zrób zagłębienie, do którego wlej żółtka. Wokół żółtek ułóż masło. Całość przesiekaj nożem, a następnie dość szybko wyrób ciasto. Z ciasta uformuj kulkę, którą owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na mniej więcej 60 minut. Po tym czasie blachę wyłóż papierem do pieczenia a ciasto dość cienko rozwałkuj. Ostrożnie przenieś ciasto do przygotowanej wcześniej blachy i ponakłuwaj je widelcem. Blachę wstaw do piekarnika i piecz przez mniej więcej 10-15 minut w temperaturze 180°C. W tym czasie ciasto powinno ładnie się zarumienić.
W czasie gdy ciasto będzie się chłodziło w lodówce, przygotuj masę makową. Mak zmiel dwukrotnie w maszynce. Następnie przełóż go do garnka i zalej gorącym mlekiem. Całość postaw na gazie i zacznij gotować. Po kilku minutach gotowania do maku dodaj cukier. Wszystko dobrze wymieszaj
i gotuj, mieszając, do momentu, gdy mak zgęstnieje. Mak zestaw z ognia
i wymieszaj go z resztą składników masy makowej, tj. z jabłkami, olejkiem
i kaszą lub bułką tartą. Białka lekko posól i ubij na sztywną pianę. Ubitą pianę przełóż do maku i całość delikatnie wymieszaj. Tak przygotowaną masę wyłóż na podpieczone ciasto. Blachę z ciastem na powrót wstaw do piekarnika i piecz przez mniej więcej 70 minut w temperaturze 180°C. Jeśli makowiec zbyt szybko się zarumieni, wierzch ciasta możesz przykryć folią aluminiową lub papierem do pieczenia.
Piekny makowiec, zapachnialo Swietami :-)
OdpowiedzUsuńJa nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia bez makowca :)
Usuńtakie ciasta "przez przypadek" są zazwyczaj najlepsze ;)
OdpowiedzUsuńRzeczywiście wyszedł bardzo smaczny :)
UsuńJa też mam makowiec w planie są pyszne
OdpowiedzUsuńTeż bardzo lubimy makowce. Życzę udanych wypieków. :)
Usuń