środa, 6 grudnia 2017

Wigilia i Boże Narodzenie: Uszka z grzybami

Cześć

Dzisiaj Mikołajki, do świąt pozostało 18 dni. W poniedziałek był przepis na kiszone buraczki, czyli inną formę przygotowania zakwasu na barszcz. Dzisiaj będzie ciąg dalszy w temacie barszczu. Przepisu na barszcz nie będzie (jeszcze nie), ale za to będzie przepis na pyszne, domowe uszka z grzybami. Przepis na ciasto pochodzi z książki „Kuchnia polska” pod redakcją M.M. Kastelik (a dokładniej z przepisu na pierogi z mięsem), a farsz to moja inwencja własna. Z tego przepisu na ciasto korzystam już od lat i za każdym razem pierogi czy też uszka wychodzą bardzo smaczne i co najważniejsze miękkie.
Muszę się przyznać, że to są pierwsze uszka, jakie zrobiłam.  I nawet się nie porozklejały podczas gotowania. :) Wyszły bardzo smaczne, chociaż mogłam farsz po wystudzeniu zblendować. 

Uszka z grzybami

Przygotuj nóż i deskę do krojenia, garnek, mały rondelek lub małą patelnię, wagę kuchenną, szklankę, kieliszek, wałek do ciasta, miski, stolnicę lub inną płaską powierzchnię, sitko.
Przygotuj składniki:
  • 100-150 g grzybów,
  • 1 jajko,
  • ½ małej cebuli,
  • 1/3-1/4 szklanki wody,
  • 150-170 g mąki,
  • sól,
  • pieprz,
  • trochę masła lub oleju do podsmażenia grzybów.
Grzyby dokładnie oczyść, umyj, pokrój na mniejsze kawałki i ugotuj do miękkości w posolonej wodzie. Miękkie grzyby przełóż na sitko i odstaw do przestygnięcia i wystudzenia. Jajko sparz i oddziel żółtko od białka. Cebulę obierz z łupinek i drobno posiekaj. Przestudzone grzyby pokrój w drobną kostkę. Na patelni lub w rondelku rozgrzej tłuszcz. Na gorącym tłuszczu podsmaż cebulę i grzyby. Kiedy grzyby ładnie się podsmażą, a cebula ładnie się zeszkli, dopraw całość solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszaj. Grzyby z cebulą zdejmij z ognia, wymieszaj z białkiem i odstaw do wystudzenia.
Kiedy farsz do uszek będzie już gotowy, przygotuj ciasto. Mąkę przesiej. Na stolnicę wysyp mąkę i dodaj do niej szczyptę soli. W powstałym kopczyku zrób zagłębienie, w które wlej żółtko oraz ciepłą wodę. Ciasto wyrabiaj dłońmi do momentu dokładnego połączenia się składników i uzyskania odpowiedniej konsystencji. Ciasto powinno być przede wszystkim elastyczne. Nie może być także zbyt twarde. Wymaga także kilku - kilkunastu minut wyrabiania. Gdy zauważysz, że jego konsystencja nie jest zadowalająca możesz dodać mąki lub wody.
Wyrobione ciasto podziel na dwie lub więcej części. Stolnicę lub inną płaską powierzchnię (np. stół) oprósz mąką i cienko rozwałkuj na nim porcję ciasta. Za pomocą kieliszka wykrawaj z niego krążki, resztki ciasta zagnieć ponownie. Na każdym krążku połóż trochę nadzienia, a następnie dokładnie sklej brzegi oraz przeciwległe końce tak powstałego półkola formując uszka. Czynności te powtarzaj do wyczerpania ciasta i farszu.
Tak przygotowane uszka gotuj w osolonej wodzie do miękkości. Takie uszka są doskonałym dodatkiem do barszczu.


4 komentarze:

  1. Kasiu na pewno się przyda przepis

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię uszka, ale moja mama co roku robi tradycyjnie pierogi z kapustą i grzybami :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama często też robię na Wigilię pierogi z kapustą i grzybami, bo bardzo je lubię. :)

      Usuń