środa, 3 lipca 2019

Pierogi z truskawkami

Cześć

Sezon na truskawki pomału się kończy. Ostatnie pyszne owoce można zjeść lub wykorzystać do przetworów na zimę. Ja przygotowałam paczkę pierogów. Przepis na ciasto jak zwykle zaczerpnęłam z „Kuchni polskiej” pod redakcją M.M. Kastelik s. 50 (z przepisu Pierogi z mięsem).

Pierogi z truskawkami

Przygotuj nóż i deskę do krojenia, garnek, łyżkę, sitka, miski (w tym jedną bardzo dużą), sitko, szklankę, wałek do ciasta, stolnicę lub inną płaską powierzchnię (np. stół), łyżeczkę.
Przygotuj składniki: 
Farsz:
  • niezbyt duże truskawki,
Ciasto:
  • 1/2 kg mąki,
  • 1 szklankę ciepłej wody,
  • 1 jajko,
  • szczyptę soli,
  • mąkę do podsypywania.
Truskawki umyj, odszypułkuj i przełóż na sitko, aby obeschły. Następnie zacznij przygotowywać ciasto. Jajko sparz, a mąkę przesiej. Na stolnicę wysyp mąkę i dodaj do niej szczyptę soli. W powstałym kopczyku zrób zagłębienie, w które wbij jajko oraz wlej ciepłą wodę. Ciasto wyrabiaj dłońmi do momentu dokładnego połączenia się składników i uzyskania odpowiedniej konsystencji. Ciasto na pierogi powinno być przede wszystkim elastyczne. Nie może być także zbyt twarde. Wymaga także kilku - kilkunastu minut wyrabiania. Gdy zauważysz, że jego konsystencja nie jest zadowalająca możesz dodać mąki lub wody.
Wyrobione ciasto podziel na dwie lub więcej części. Stolnicę lub inną płaską powierzchnię (np. stół) oprósz mąką i cienko rozwałkuj na nim porcję ciasta. Za pomocą szklanki wykrawaj z niego krążki, resztki ciasta zagnieć ponownie. Na każdym krążku połóż truskawkę. Większe owoce pokrój na cząstki i lekko obtocz w mące. Czynności te powtarzaj do wyczerpania ciasta i owoców.
Tak przygotowane pierogi ugotuj w osolonym wrzątku. Gorące podawaj z ulubionymi dodatkami. Wybornie smakują także obsmażone po ugotowaniu. Pierogi możesz także zamrozić od razu po zlepieniu. Pamiętaj jednak, aby najpierw zamrozić każdego z osobna, gdyż inaczej się posklejają.
Źródło: Sekrety mojej kuchni, Ciasto – „Kuchnia polska” pod redakcją M.M. Kastelik s. 50 (z przepisu Pierogi z mięsem)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz